WhoMadeWho – Dreams (Darrup Associates, 2014)


WhoMadeWho - DreamsJest takim muzyczny blog – „Dobre, bo duńskie”; stwierdzenie dość słuszne a wykonawcy z tytułowego kraju to tylko potwierdzają. Natomiast czy regularnie, niemal rok w rok wydające albumy trio WhoMadeWho nie jest odstępstwem od reguły? Odstępstwem jest, ale od innych reguł.

Nowy krążek nie pojawia się, po dwóch poprzednich, w kreatywnej wytwórni Kompakt a we własnej Darup Associates, nie jest także szaleńczo-taneczny. Zachowuje syntetyczne brzmienie, jednak pięknie kontrapunkty wnoszą gitarowe struny.

Do tej pory WmH dawali popis witalności, epatując często syntetycznym bitem z dyskoteczną swobodą, dodając do tego dziwaczne melodie, wokale i zwroty. Na „Dreams” jest spokojniej. To płyta bardziej refleksyjna, nie chcę pisać bardziej dorosła, ale na pewno mocniej wyważona stylistycznie, z dużą fantazją w kreowaniu nastroju, a trio silniej akcentuje melodię niż rytm. Odnoszę wrażenie, że muzykom spodobało się to co robią Brytyjczycy z Man Without Country i postanowili dodać nieco ich sposobu na melancholię do swoich kompozycji.

11 kawałków sięga różnych dekad, choć oczywiście 80 są tu wiodące, jednak nie samym synth-popem raczą nas Duńczycy. Świetnie wypada im dream-popowy „Another Day” będący jakby echem dokonań Roxy Music z „Avalon” a podana w dobrym smaku prostota i elegancja to główne atrybuty tej zaskakująco dobrej nowej płyty.

Ocena: 8.5/10

http://www.discogs.com/WhoMadeWho-Dreams/master/661630

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s