Bomb The Bass – Back To Light (!K7, 2010)


Recenzja oryginalnie ukazała się w nieistniejącym już serwisie clubber.pl w kwietniu 2010 roku. Zamieszczam oryginalną, nie modyfikowaną wersję tekstu. Do płyty nie wracam często, ale kiedy jest okazja doceniam tę pracę.

BtB_b2lZgodnie z tytułem płyty Tim Simenon wraca do życia i rozrywki, do muzyki użytecznej ale zdecydowanie nie bezużytecznej!

Po mrocznej, tripującej „Future Chaos” z 2008 to niezwykła odmiana, ale taki zwrot zapowiadały już singlowe „Boy Girl”, ”The Infinites” i „X-Ray Eyes”. I tylko dziękować, że chłopak odpowiedzialny za evergreena „Beat This” z 1987 roku nie zapomniał o swych klubowo-popowych korzeniach.

Przez ponad dwie dekady szkolił swe producenckie umiejętności, a kwintesencją jego talentu było oddanie w jego ręce produkcji „Ultra” Depeche Mode. Idąc tym tropem można by spekulować czy Madonna nie powinna zainteresować się Timem, po nieudanej współpracy z Timbalandem. Może jak za czasów współpracy z W.Orbitem i Mirwaisem nagrałaby chętniej pamiętaną płytę. Ale wracając do anglika i jego nowego tworu; dark-disco i synth-pop stanowią podwaliny rytmiczne i harmoniczne – proste, równe, głębokie, niskie basy oraz podążające za nimi pozostałe brzmienia są niczym echa innego klasyka disco – „I Feel Love” Donny Summer i Giorgio Morodera. A będąc przy produkcji nie można pominąć dwutygodniowej sesji w grudniu 2008 w Brazylii z Gui Boratto, podczas której panowie stworzyli szkice aranżacji i zarys brzmieniowy „Back To Light”. Po powrocie do Europy Tim doszlifowywał resztę przez 12 miesięcy, dopasowując analogowe brzmienia, dogrywając wokale i miksując całość. Ulubiony klawisz Simenona, mini-Moog to tajemnica brzmienia krążka a jego ciepło w pełni odczujemy słuchając płyty na dobrych słuchawkach.

Poza produkcją i techno-popowymi aranżacjami cieszą wokale, głównie, poza „Up The Mountain”, męskie oraz gościnna parta klawiszy Matina Gore’a (Depeche Mode) w instrumentalnym „Milakia”. Wszystko to złożyło się na to, że płyta jest rewelacyjna i życzyłbym sobie aby wyznaczała drogę, w którą pójdzie Pop. To niestety tylko pobożne życzenia, bo jak komercyjna lecz wytrawna muzyka może przebić machanie tyłkami tuningowanych „wokalistek” z list lukrowanych przebojów?

 

http://www.deezer.com/album/1127239
http://wimp.pl/album/16207142
http://k7.greedbag.com/buy/back-to-light-1/
https://itunes.apple.com/us/album/back-to-light/id354122319
http://www.beatport.com/release/back-to-light/224397
http://www.discogs.com/Bomb-The-Bass-Back-To-Light/master/240106

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s