Jonsi – Go (Parlophone, 2010)


Recenzja oryginalnie ukazała się w nieistniejącym już serwisie clubber.pl w kwietniu 2010 roku. Zamieszczam oryginalną, nie modyfikowaną wersję tekstu. Płyty w całości nie słucham, ale do dwóch singli co jakiś czas wracam, przy okazji soundtracku do „We Bought A Zoo”.

jonsi_go

Wyobrażacie sobie disco grane przez Sigur Ros? Nie? To zapraszam do posłuchania solowego albumu Jona Birgissona, wokalisty wspomnianej islandzkiej gwiazdy krainy lodowych gitar.

Disco to może za wiele powiedziane, raczej pop, który był już muskany na ostatnim krążku Sigur Ros.

Jonsi ostatnimi czasy był dość niespokojny a jego aktywność artystyczna przełożyła się na remiks „Peace” Depeche Mode, gościnny wokal na albumie Tiesto oraz ambientowy album „Riceboy Sleeps” z jego partnerem Alexem Komersem. Każde z nich nosi coś z piętna Sigur Ros a zarazem idzie we własną stylistycznie stronę.
„Go” poza ukłonem w stronę indie-popu przynosi jeszcze jedną ważną zmianę. To album anglojęzyczny, będący jakby odskocznią, nowym punktem wyjścia od ostatniego studyjnego krążka macierzystej formacji. „Go” ma totalnie odwrócone proporcje – gdzie wcześniej pop był w zalążku, na solówce jest go sporo, gdzie jedynie zamykający płytę „All Wright” był po angielsku na „Go” tylko wieńczący „Hengilas” jest po Islandzku.

Początek płyty jest dynamiczny, wesoły, optymistyczny… rozrywkowy z niemal klubowo tłukącymi bębnami w „Go Do” oraz rzężącymi w „Animal Arithmetic”. Wbrew tytułowi „Tornado” przynosi ukojenie by „Boy Lilikoi znów rozpędzić dziecięcą orkiestrę złożoną ze smyków, flecików, cymbałków i muppetowego zwierzaka na garach. Symfoniczne akcenty, już w poważniejszym tonie utrzymują się w przepięknym „Kolnidur” i rozmarzonym „Grow Till Tall” – oba utwory rozdziela kolejny po „Go Do” przebojowy „Around Us”.
Płytę zamyka pieśń w rodzimym języku, która przypomniała mi o cudownych albumach This Mortal Coil z kultowej wytwórni 4AD. Po ostatnich nutach zostajemy z wrażeniem piękna, melancholii, refleksji oraz nadziei bez smutki, bo to zdecydowanie optymistyczne, choć nie zawsze wesołe wydawnictwo.

Ocena: 5/6

 

http://wimp.pl/album/3561393
http://www.deezer.com/album/522484
https://itunes.apple.com/us/album/go/id363449185
http://www.amazon.co.uk/Go-Jonsi/dp/B0037M5WVU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s