Groove Armada – Black Light (WORKit!, 2010)


Recenzja ukazała się w nieistniejącym już serwisie clubber.pl w lutym 2010 roku. Zamieszczam oryginalną, nie modyfikowaną wersję tekstu. Do płyty z przyjemnością co jakiś czas wracam, choć najmniej doceniam „Shameless” z Bryanem Ferry.

ga_blOd utworu „At The River” z 1997 minęło już trochę, ponad dekada, a chłopaki sobie jakoś radzą. Nieco przynudzali na „Soundboy Rock” udowadniając, że ich konwencja mieszania downtempo, lounge, chill, dubu i house nie ma już sensu.

Andy Cato i Tom Findlay zrewidowali poglądy, zaczęli słuchać co gra współczesna młoda gwardia i jakie płyty są dla młodych angoli kultowe. Okazuje się, że nie Curtis Mayfield i Marvin Gaye a bardzo wczesne 80, głównie „new romantic” w postaci Duran Duran, Ultravox, Classix Nouveaux, A Flock of Seagulls, Kissing The Pink, Red Box i trochę „synth-popu”.
Tak, „Black Light” to zupełnie inna płyta – tak też muzycy uprzedzali. Nawrót do lat 80. jest ewidentny, ale jest też trochę miejsca na współczesne brzmienia młodości.

Poza stałą dwójką składu ważną postacią na płycie jest Nick Littlemore, wokalista Empire Of The Sun, formacji która w bardzo malowniczy sposób odrestaurowała trzecią falę 80’s revival.
Będąc nieco złośliwym typem grupa powinna zmienić nazwę na Groove Empire, jeśli zamierzają utrzymać stylistyczny kurs. Ta drobnostka niech nikogo nie zniechęca do płyty – trzeba przyznać, że poza „szokiem pierwszej nocy” z każdym kolejnym razem słucha się jej co raz lepiej.
Jako słuchacz wyrosły na muzyce lat 80 znajduję prawdziwą przyjemność w wyłapywaniu inspiracji; a to gitarowe akordy jak u A Flock Of Seagulls, klawisze niczym z Ultravox, melodie z OMD i Bronski Beat czy charakterystyczny syntetyczny bas Garego Numana. Do tego trochę amerykańskiego chałowego popu w refrenach „I Won’t Kneel” i „Just For Tonight”.

Wypada na koniec wspomnieć o innych gościnnych wokalach – Jess Larrabee, SaintSaviour oraz gwiazdy: Will Young („History”) i Bryan Ferry („Shameless”) – ten ostatni niestety wypada blado, ale to nie umniejsza znacząco jakości płyty. A przez mój ulubiony „Cards To Your Heart” jest mi nawet nieco wstyd, że skreśliłem GA po ostatnim krążku.

Ocena: 4.5/6

 

http://wimp.pl/album/10554885
http://www.deezer.com/album/1291753
https://itunes.apple.com/us/album/black-light/id352877919
http://www.discogs.com/Groove-Armada-Black-Light/master/229734

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s