Odesza – In Return (Counter Records / Ninja Tune, 2014)


odeszainretSeattle, kraina deszczu i chłopaków we flanelach. Deszcz wciąż pada, ale chłopaki grają teraz na smartfonach.

Aż chce mi się cytować tytuł Prince’a „Sign o’ the Times”, bo Odesza to duet, który idealnie oddaje ducha college’owego muzykowania. Oczywiście w przeogromnej (h)Ameryce jest masa młodych emo-punków w farbowanych włosach pokrzykujących proste refreny, ale czasy jednak się zmieniły. Technologia i świadomość muzyczna nie jest już na poziomie muzyki country, a młodzież tworzy swoje wersje rzeczywistości muzycznych.

Odesza, dwójka kolesi, która nagrała w 2012 własnym sumptem album „Summer’s Gone” zadebiutowała oficjalnie w Europie dzięki Ninja Tune drugim swym wydawnictwem „In Return”. Pisząc te słowa nie mogę odnieść się jeszcze do „jedynki”, ale na stronie zespołu i na ich soundcloudzie album można pobrać za free, więc zachęcam (siebie i was) do odrobienia zaległości.

Dużo słów już napisałem, a właściwie nic o płycie będącej tematem posta… bo co tu pisać. Wiadomo czym ta płyta nie jest…
Nie jest to nowe, białe R’n’B, chillwave, IDM, hip-hop, soul, czy indie-pop… ale najzabawniejsze jest to, że ich muzyka ma coś z każdej wymienionej stylistyki i gatunku. Pięknie wyprodukowana, melancholijna ale i radosna, wibrująca rytmem a zarazem kojąca. Niezwykły kalejdoskop sztuki i komercyjnej przystępności.

Ten album, który jest pewniakiem w moim Top10 za rok 2014, o mały włos nie zostałby wysłuchany wcale będąc przytłoczony zalewem innych płyt czekających w kolejce. Na szczęście udany opis polskiego dystrybutora (Isound Labels) sprawił, że sięgnąłem natychmiast, choć z opóźnieniem.

 

 

http://wimp.pl/album/32904097
http://www.deezer.com/album/8242056
https://itunes.apple.com/us/album/in-return/id897564246
http://www.discogs.com/ODESZA-In-Return/master/731730
http://odesza.com/releases

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s