X-Press 2 – MMXV (Skint, 2015)


xp2xxmvMusisz posłuchać tej płyty… tylko jeśli jesteś DJ-em z Warszawy.

Legenda klubowa, nie przeczę, formacja, która zachwyciła niejednym numerem latach 90 i na początku nowego milenium wciąż jest aktywna i wierna wytwórni Skint a pod ich skrzydłami wydaje 4 płytę… choć bez Ashley Beedle’a.
Rocky i Diesel pozbyli się komercyjnego nalotu, podziękowali wokalistom i oddali się hedonistycznej zabawie w układanie klepek pasujących wyłącznie do klubowego parkietu.

A ja od jakiegoś czasu z produkcjami jednoformatowymi jestem na bakier, tym bardziej jeśli jest to deep house ścierający się o tech, do którego mam szczególnie wrogie usposobienie… bo nie lubię snobizmu.

Ta stylistyka jest przez wielu uznawana za „wyższą formę klubowej muzyki” i coś „bardziej inteligentnego”, ale jak to mawia Patrick Jane „nie ma czegoś takiego jak magia”. Nie ma czegoś takiego jak „inteligentna muzyka klubowa”!
Może być bardziej wyrafinowana, bogaciej zaaranżowana; rozpatrywana w kategoriach ekspresji i inwersji – do pierwszej wrzuciłbym EDM, a do drugiej właśnie deep house. Jednakże, wykorzystując jeszcze raz cudzysłowy „nie każdemu psu Burek”.
O ile w 2014 zachwyciła mnie płyta Of Norway, pokazując takim malkontentom jak ja, że „i z gówna bat się ukręci”, tak X-P2 tną powietrze kuchennym zardzewiałym nożem, zupełnie nie przynosząc efektu.

Repetytywne aranżacje z nieciekawym zestawem brzmień i do bólu nudna atmosfera, która ledwo w dwóch pierwszych numerach nie wydaje się stęchła.
Niestety, nie dałem się przekonać do drugiego posłuchania płyty, ale zawsze jest szansa, że trafię na któryś z kawałków w klubie i być może wtedy pokaże się jakaś „magia”, …w co wątpię, bo mimo wszystko w muzyce szukam emocji a także energii a nie tylko flaków bez oleju.

 

 

 

http://www.deezer.com/album/9600106
http://wimp.pl/album/23416714
http://wimp.pl/album/22808848
http://wimp.pl/album/22808627
http://wimp.pl/album/22336747

http://www.love-vinyl.net/collections/frontpage/products/x-press-2-mmxv

Reklamy

One thought on “X-Press 2 – MMXV (Skint, 2015)

  1. Nie znałam tego cytatu „nie ma czegoś takiego jak inteligentna muzyka klubowa”, ale wydaje się trafny. Jak przypomnę sobie swoje fascynacje tym rodzajem muzycznym, to czasem sama się z siebie śmieje. Nie ma to tamto, nóżka chodziła:D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s