Blancmange – Semi Detached (Cherry Red, 2015)


Blancmange_SD_CoverBlancmange to dobry zespół… tylko wydaje słabe płyty.

Nie do końca wiem skąd bierze się ten paradoks – grupa (duet onegdaj) w latach 80 potrafiła nagrać kilka rewelacyjnych numerów, ale ich płyty jako całość nie były aż tak oszałamiające. Taneczne single z debiutu, ckliwy hit wszech czasów „Waves”, motoryczne kilery z drugiego krążka i kower ABBy lepszy od oryginału. A pośród nich mierne wypełniacze niczym odcinki-zapychacze pełno-sezonowych seriali.

Powrót grupy w 2011 przyniósł rozczarowujący krążek „Blanc Burn” po czym w 2013 grupa zdecydowała się nagrać ponownie swój debiutancki „Happy Famillies” z braku możliwości wykonania prawdziwego masteringu (zaginęły taśmy matki).
Wydany w 2015 „Semi Detached” jest piątym krążkiem pod kultowym szyldem, ale pierwszym bez udziału podupadłego na zdrowiu Stephena Luscombe (r. 1954). W nagraniu materiału brał udział David Rhodes (gitarzysta grupy Kate Bush), a mimo dodatkowego udziału producenta Babyshambles (Adam Feust) można mówić, że jest to solowy krążek Neila Arthura – głównego wokalisty i kompozytora.

Być może to sprawiło, że ta płyta jest ciekawsza niż ta z 2011, ale idealna nie jest. Ma swe słabsze i dobre momenty, lecz niestety nie mogę powiedzieć o żadnym numerze, że łeb urywa. Owszem takie „The Fall” (zatytułowane na cześć grupy Marka E. Smitha), „Acid” (mój ulubiony), instrumentalny „MKS Lover” czy bonusowy z drugiego krążka „I Want Your Love” sprawiają, że krew nieco szybciej płynie, ale przeplatane są kompozycjami słabymi jak choćby singlowy „Paddington”. Przez to, jako całość, płyta wypada znów przeciętnie, ale z drugiej strony nie mogę powiedzieć, że mnie nudzi. Może tli się we mnie wciąż jakaś magia Blancmange, sam nie wiem, ale po 3 odsłuchach wiem, że jeszcze raz sobie tę płytę odpalę, mimo, że głos Neila się zestarzał. Na szczęście elektroniczna oprawa jest odpowiednio vintageowa, a to nie może się nie podobać zakochanym w synth-popie lat 80.

PS.
Serwisy streamingowe serwują tylko podstawową jedno-płytową wersję albumu.

 

 

http://wimp.pl/album/41293397
http://www.deezer.com/album/9692854
http://www.discogs.com/Blancmange-Semi-Detached/master/813518
http://blancmange.tmstor.es/cart/product.php?id=19884
http://www.cherryred.co.uk/shopexd.asp?id=4939

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s