Zero Cult – Inside Out (Cosmicleaf, 2015)


zerocult_insideout„Muzyka nie ma narodowości, ale ta z Izraela wydaje się jakaś lepsza.”

Gdy panowały czasy ‚tribal house’ uwielbiałem ten z Półwyspu Iberyjskiego, gdy przeminęła tamta epoka i nadszedł progressive co raz częściej zasłuchiwałem się w izraelskich producentów, aż do neotrance i psy-techno. Stąd zapewne ma słabość do całkiem nie klubowego, a skłaniającego się ku downtempo i chilloutowi jednoosobowego projektu Zero Cult.

Choć szczyt mego uwielbienia przypada na rok 2011 gdy Emil wydał „Vacuum” to i wcześniejsze jak i następny bardziej „popowy” krążek budził mą sympatię. Nie inaczej jest i tym razem. Co więcej cieszy mnie, że muzyk nie poszedł dalej drogą piosenkową, nie stworzył formatów muzycznych pasujących na kolejne nudne kompilacje Cafe Del Mar czy (o zgrozo) Armada Lounge. Owszem, nie poszalał, ale muzyka nie zawsze musi być dziwna, ważne by wzbudzała emocje i intrygowała. A temu albumowi tego nie odmawiam.

10 numerów stanowiących zawartość płyty jest jakby przekrojem tego czego dokonał Izraelczyk na przestrzeni dekady. Są tu psy-IDM-owe chillouty, konstrukcje łagodniejsze jak rmx dla Lemongrassa, delikatne transy z houseowym fundamentem i skrawki piosenki jak w „Rain” z Kerensa Stephens.

Wydawnictwo w mej prywatnej ocenie nie zdobywa „wielu słoneczek” ale i „chmurkami” walić w niego nie będę. Przyzwoita, relaksacyjna, lekko melancholijna, chwilami bardziej mroczna płyta z wysokim znakiem jakości produkcji. Ponadto odnoszę wrażenie, że jak dotąd najbardziej ludzka i muzykalna, pokazująca, że artysta kontroluje swą maszynerię i potrafi w zera i jedynki włożyć sporo ludzkich uczuć.

https://zerocult.bandcamp.com/album/inside-out

 

 

 

 

https://itunes.apple.com/us/album/inside-out/id958174780
http://www.discogs.com/Zero-Cult-Inside-Out/master/817733

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s