Autodafeh ‎- Digital Citizens (Scanner, 2015)


autodafeh_digitalcGroźni jak Wojownicze Żółwie Ninja

Nie umiem słuchać tego szwedzkiego trio bez lekkiego złośliwego uśmieszku. Zarówno ich wizerunek jak i muzyka wprawia mnie w radosny nastrój, mimo że treść i formę prezentują bardzo serio. Co więcej, nie mam problemu z przyznaniem, że mi się (generalnie) podobają, choć fascynacją nie będę epatował jak paw ogonem.

Ich twórczość jest dla mnie bardzo nierówna i na pewno nie lubię ich albumów w całości. I tak jest z nowym, który choć słuchany ciurkiem nie nuży, to trudno jest mi wybrać tych kilka ulubionych numerów. Na pewno żywiej ruszam się przy „No Future” i „Conflict” zaś raczej unikam singlowego numeru tytułowego czy średnio zajmującego kowera Front 242… oj… nie wspomniałem!

Ci którzy dopiero poznają tego wykonawcę (choć nie sądzę, by takie osoby czytały ten wpis) niech tylko dowiedzą się, że Autodafeh jest szwedzkim klonem pionierskiego dla EBM belgijskiego Front 242 (działającego głównie koncertowo do dziś). Klonem udanym, potwierdzającym z płyty na płytę swą samodzielność, jednakże ich muzyka nosi silne piętno F242 z przełomu lat 80/90.

Na „Digital Citizens” zespół zmienił nieco swe brzmienie. Stało się ono bardziej metaliczne, suche, techniczne a mniej przestrzenne i EBM-owo tłuste. Numery nabrały ostrości i tanecznego, klubowego charakteru. To akurat dobrze, bo odnoszę wrażenie, że grupa zyskuje dorosłą świadomość, choć złośliwie mogę dodać, że brzmienie Front-u także ewoluowało w podobną stronę, czego apogeum był album „P.U.L.S.E.” (2003). Oczywiście maniera wokalna Jespera pozostaje niezniszczalna, no ale czym byłby Autodafeh bez tych znamion? Zwykłą podróbką? A tak przynajmniej są jak Transformersi, niepoważni, ale efektowni.

http://www.deezer.com/album/9789944
http://wimp.pl/album/42927324

http://www.discogs.com/Autodafeh-Digital-Citizens/release/6823224

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s