Suns Of Arqa – All Is Not Lost, But Where Is It? (Liquid Sound Design, 2015)


sunsofarqa2015To ci dziarski dziadek! Pionier elektronicznego dubu wciąż w koszulce lidera.

Suns of Arqa to już dziadek z przebogatym dorobkiem fonograficznym, który może równać się z innymi legendami (bardziej psychodelicznymi) jak Oziric Tentacles i The Legendary Pink Dots czy nawet Tangerine Dream (z elektronicznego worka). Z perspektywy tygodni a może miesięcy potrzebnych na przesłuchanie nagrań zebranych na blisko trzech tuzinach płyt trudno mówić coś sensownego o nowym albumie.
Trudno, ale trzeba, bo jest o czym!

Dyskografia SoA jest dla mnie za obszerna, rozmyta, rozproszona, więc znam ją tylko na wyrywki, a to co do tej pory znałem było dla mnie zbyt jamajskie, za mało techniczne, choć nie można powiedzieć, że elektroniki w tej muzyce było jak na lekarstwo. W takim razie napiszę słów kilka wyłącznie o tym wydawnictwie, będącym kolejnym kamykiem w piaskownicy z dub ambientem.

Wydany w 2015 przez Liquid Sound Design materiał powstał z myślą o długogrającym wydawnictwie a do napisania utworów Michael Wadada zaprosił nie lada mózgi – w tym Raja Ram (Shpongle, 1200 Micrograms) czy trzon The Orb w postaci Alexa Pattersona. Lecz najważniejszą robotę wykonał inny gość, były muzyk The Orb, basista Killing Joke, producent i promotor psy-transu Youth. On poza wyobraźnią muzyczną wniósł na tę płytę doświadczenie zdobyte przy stole mikserskim (zresztą to nie pierwsza jego płyta nagrana z Wadadą). Dzięki temu materiał jest w większości elektroniczny, choć oczywiście nie brak tu żywego grania. Jednak techniki dubowe i sztuczki produkcyjne zdecydowanie wpływają na przewagę elektronicznego charakteru płyty, połączenie żywego grania z technologią sprawia, że nie jest to jedynie syntetyczny twór do klubowych chill outów a muzyka, przy której po prostu można odpocząć.

http://www.discogs.com/Suns-Of-Arqa-All-Is-Not-Lost-But-Where-Is-It/master/818270

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s