ASC – Imagine The Future (Samurai Red Seal, 2015)


asc_imgfuture„Wreszcie ambient, przy którym nie uśniecie!”

ASC, James Clements, to jeden z tych muzyków, dla których drum’n’bass był tylko początkiem, a tak jak go modyfikował wprawiało niekiedy w osłupienie. Przez ponad dekadę z gatunkiem dokonał takich cudów, że od od kilku lat w jego muzyce nie ma nawet swądu trupa dnb (tak, wiem, są tacy, którzy wciąż wierzą w życie pozagrobowe).

Nurt, w który się zapuścił okazał się jednak dość monotonny a przynajmniej bardzo specyficzny. Z płyty na płytę ginęły rytmy a płaszczyzny stawały się krajobrazami. I choć jego ambientowe wizje są chwilami piękne to jednak dwie ostatnie płyty jakoś szczególnie mnie nie wzruszyły. Nic dziwnego, bo bardziej koją i usypiają.

Z tym większym zaskoczeniem posłuchałem wydanej w pierwszej połowie czerwca płyty „Imagine The Future”, płyty jak najbardziej ambientowej, ale z taką ilością wiórów, że spać się nie da. IDM-owe chroboty, glitche, skrzek żab… sami sobie wyobraźcie, bo to w końcu płyta działająca na skojarzenia.
Jak dla mnie to bardzo futurystyczna płyta (nie sugeruję się tytułem, ale przyznacie mi rację po wysłuchaniu) a w pamięci przelatują mi takie książkowe pozycje jak „Neuromancer” Gibsona, „Wszyscy na Zanzibarze” Brunnera, czy z filmowych „Blade Runner” Scotta.
Jak o płycie pisze wydawca, to ambient na 170 BPM, bo na niej nie tylko szumy, szmery i gruchanie cyberprzestrzeni. To także rytmy, niekiedy dosadne, choć mieszczące się w ambientowo-IDM-owych ramach i basy jak te krople drążące…

To bardzo wyrazisty, charakterystyczny album i zdecydowanie ciekawszy od „Out Of Sync”, wydanego także przez Samurai Red Seal w 2012. Każdy z Was jakoś sobie przyszłość wyobraża. Czy trafnie, tego możemy się nie dowiedzieć, ale ten krążek trzeba poznać już dziś, bo ma szansę być zapamiętany w przyszłości.

http://listen.tidalhifi.com/album/45480467
http://www.deezer.com/album/10443944
http://www.samuraimusicgroup.com/products/asc-imagine-the-future-cd
https://play.google.com/store/music/album/ASC_Imagine_the_Future?id=Bmyiajzv44ff2acojfch3p6d2km
http://www.discogs.com/ASC-Imagine-The-Future/master/844684

PS.
Odsyłam po głębszą analizę na sąsiedzki blog: http://onehouronedj.com/wordpress/asc-imagine-the-future-lp/

Reklamy

3 thoughts on “ASC – Imagine The Future (Samurai Red Seal, 2015)

  1. Pingback: Bilans 2015: Albumy Top20 – piękno zmieszane z błotem | Drewutnia dRWALa Drągala

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s