Squarepusher – Damogen Furies (Warp, 2015)


squarepusher_deamonNie taki diabeł straszny, gdy brzęczy w uchu.

Nie będę ściemniał, nie po drodze było mi z tą płytą. Nie spieszyłem się z poznaniem kolejnych wybryków Toma Jenkinsona po niekontrolowanych spazmach, które zarejestrował po „Ufabulum” z 2012. Ale gdy tylko raz puściłem tę płytę, zdałem sobie sprawę w jakim błędzie byłem.

To bardzo melodyjny krążek (przynajmiej do połowy), zaczyna się numerem, którego temat przewodni w przedziwny sposób przypomina mi „Just Like Heaven” The Cure. Oczywiście w przypadku Squarepushera nie ma mowy o muzyce lekkiej i przyjemnej, to dźwięki ryjące po korze, drapiące w gardle, jednak lekkość z jaką chwilami zostały podane kojarzą mi się raczej z torturami jakie przechodził Tytus na Wyspie Śmiechu w Archipelagu Wysp Nonsensu.

Mimo, że dość pozytywnie piszę o tym materiale, nie jest to kąsek dla kogoś kto chce odpocząć przy muzyce, bo łamańce i otaczające je brzmienia jakie Tom zapewnia przeznaczone są dla bardziej wyrobionego słuchacza, którego nie przeraża pojęcie drill’n’bass – tu coś zgrzytnie, tam zacharczy, zaszura dwa razy, w kawałki metalu rypnie i poda pół frazy jakiejś melodii.
Cały Tom, tylko jakby jego grania na basie mniej (choć momentami leci paluchami jak szalony np. w „Kontenjaz”), a akordy którymi chwilami zalewa swe pogięte rytmy nieznośnie przywołują z pamięci wujka Ryśka, Aphex Twina.
Stety, lub nie, ale produkcja Jenkinsona jest dla mnie znacznie ciekawsza od „Syro” Aphexa, o której nawet jakoś specjalnie nie miałem ochoty pisać.

http://www.deezer.com/album/10072932
https://bleep.com/release/57455-squarepusher-damogen-furies
https://play.google.com/store/music/album/Squarepusher_Damogen_Furies?id=Btbztsuungqs6bdbl25jyu6evj4
https://itunes.apple.com/pl/album/damogen-furies/id967292032
http://www.discogs.com/Squarepusher-Damogen-Furies/master/826114

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s