Eat Static – Dead Planet / Human Upgrade (Mesmobeat, 2015)


eatstatic_deadplanetNie ma żartów z tą inwazją!

Siedem lat przerwy to dość sporo, ale wreszcie jest i można na nowe wydawnictwo kultowego ufologa rzucić się z zaciekawieniem.

I tak też się stało, rzuciłem się pod koniec lipca jednak ze spisaniem wrażeń zwlekałem. Trochę przez sierpień w rozjazdach, liczyłem także nieco, że reca pójdzie do pisma, a poniekąd przez samą zawartość wydawnictwa.

Odkąd pamiętam mój odbiór Eat Statica, zawsze był nie w pełni euforyczny. Choć trzymam na półce te ich trzy pierwsze klasyczne albumy z lat 90 to rzadko do nich wracam, a gdy już słucham, to zarówno w tamtej dekadzie jak i obecnej znajduję momenty lepsze i zdecydowanie mniej warte powracania.

Te gorsze to oczywiście kwestia gustu, ale kolejne płyty, w szczególności „Crash n Burn” ale i dwie następne (z naciskiem na „In The Nude”) nie potrafiły przyciągnąć mojej uwagi na lata i dopiero (w zasadzie downtempowa) „Back To Earth” utrzymuje się w moim odtwarzaczu mając zarezerwowane stałe miejsce.

Z nowym wydawnictwem nie jest tak marnie jak z tymi otwierającymi obecne stulecie, lecz nie jest to płyta tak absolutnie przepyszna. Ma swe dobre i złe story i nie chodzi mi o podział na CD1 i CD2 – na każdym z nich jest lepiej i gorzej. Głównie transowa „Dead Planet” momentami (może to już wina wieku, a może zmęczenia tego rodzaju stukaniem) sprawia chwilami wrażenie jakby to nie był „ten” Eat Static. W klubowych numerach brakuje mi nieco tego „kosmicznego żartu”, choć oczywiście głosów snujących opowieści o złych kosmitach nie brakuje (i bardzo dobrze). Nie brakuje też tym razem gości, bo przecież Eat Static to już tylko Merv Pepler (Steve Everitt’a poniosło na bardziej ilustracyjno-elektroniczno-filmowe odmęty a Joie Hinton szlaja się po różnych projektach, w tym Oziric Tentacles, z którego się wywodzi).
Jest Hillage i Giraudy czyli System 7, psy-transowiec Laughing Budda, Amani Friend z Desert Dwellers, flecista Steve Jolliffe mający na koncie współpracę m.in z Tangerine Dream, lider The Cure – Robert Smith i sam Everitt w wielu numerach, jednak tym razem jako muzyk i współ-producent, nie kompozytor. Są także inni mniej znakomici goście, jednak nie zawsze przekłada się to w jakość (nie mówię tu o cyfrowym wykonaniu).

Przez pierwsze dni obcowania z albumem miałem wrażenie, że to na części spokojniejszej, bardziej eksperymentalnej zwanej „Human Upgrade” będę skupiał swą sympatię. Lecz po kilku próbach wciąż nie iskrzyło. Zaczęło za to rozjaśniać się na „podstawowym” dysku. Szczególnie po chwilach spędzony ze słuchawkami i psem w pobliżu.

Obecnie śmiało mogę przyznać laur konsumenta dla krążka numer jeden, na którym uwielbiam downtempową produkcję okraszoną histerycznym głosem Roberta Smitha, szybciej ruszam się przy „Dragon’s Breath” i „Quedarite” (digital bonus) czy wkręcam się w „Irritant” i „Agitator” (drugi transowy bonus track).
Pozostałe właściwie (poza openingiem z System 7) mógłbym sobie darować. Zaś z CD2 chętnie zachowałbym dwa pierwsze utwory wraz z „The Secret Key of Kalfu”, „Cavok No Sig” z Georginą Brett oraz dwa bonusowe kawałki. Reszta jest jakoś tak dla mnie rozmyta, choć żadnego bólu nie odczuwam gdy słucham „ciurkiem”.

Trudno mi jeszcze zadecydować czy zrobię pod siebie edycję tej płyty, tak by zostawić tylko chwile frapujące, prawdopodobnie tak. Ale pozwolę sobie jeszcze na jeden pełny, niemal trzygodzinny odsłuch. To w końcu Eat Static i mimo, że album na „piątkę” nie jest to i tak jest to wydarzenie, które trzeba uhonorować.

 

 

 

 

https://www.psyshop.com/shop/CDs/mes/mes2cd010.html
http://listen.tidal.com/album/50288498
https://itunes.apple.com/gb/album/dead-planet/id1030124936
https://play.google.com/store/music/album/Eat_Static_Dead_Planet?id=Bmt2oulhxy4t4oxqkt7esqnwg3m
http://www.discogs.com/Eat-Static-Dead-Planet–Human-Upgrade-/master/867448

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s