O mnie…

W 2017 roku mija 25 lat od aktywowania DdD oraz stworzenia aliasa dRWAL Drągal.

Drewutnia Drwala Drągala to pierwszy polski program radiowy, w którym prezentowana była nowa kształtująca się muzyka elektroniczna mająca korzenie w house, techno i industrialu.

Adycja zapoczątkowała swe istnienie w 1992 roku na antenie Radia Gdańsk, jako część bloku ‘Studio Młodych’ zyskując autonomię i własny czas w ramówce do momentu zmian w zarządzie radia i linii programowej. Po bardzo krótkiej przerwie audycja powróciła w eter dzięki nastawionemu na muzykę alternatywną, nowemu radiu – ARnet, gdzie zdobyła największe uznanie, nie podlegając ograniczeniom merytorycznym. Po kryzysie stacji i zmianach właścicieli program finalnie zakończył emisję w 2000 roku na falach radia przekształconego w ESKA Trójmiasto.

Program miał swój internetowy epizod w postaci kilku podcastów produkowanych w roku 2001 publikowanych przez trójmiejski serwis klubowy ds.art.pl. Po ponad dekadzie przerwy, pod koniec 2013 roku, Drewutnia powróciła w formacie cyfrowym dzięki usługom streamingowym.

Głównym celem audycji, w każdym z okresów aktywności, była promocja nowej muzyki, której mianownikiem jest elektroniczne instrumentarium. Siłą programu okazali się artyści rozpoczynający w ostatniej dekadzie XX wieku swą działalność jak Underworld, Orbital, Autechre The Chemical Brothers wyznaczający nowe trendy w muzyce, a którzy są obecni i szanowani do dziś, mimo że przez ponad dwie dekady zmieniło się pokolenie artystów, środki twórcze, mentalność oraz przede wszystkim odbiorca.

Elektronika jest wszechobecna w produkcji muzyki, stała się częścią pop-kultury i nie można już mówić o odrębności czy szczególnym charakterze muzyki elektronicznej. Od połowy lat 90 mainstreamowy rynek muzyczny dostrzega komercyjny potencjał muzyki niezależnej (indie), a od ponad dekady muzycy niezależni przestali być postrzegani jako wykonawcy rockowi, gdyż ich sposób kreacji i produkcji utworów stał się synergią świata rocka i elektroniki, trafiając często do mainstreamowgo obiegu w mediach.

Gdyby DdD powróciła na entenę w nowej formule, bazować będzie na odpowiedniej selekcji i doborze materiału, tak by zachować balas między trendami, gustem i kreatywnością. Audycja miałaby agregować i prezentować to co dzieje się w tej bogatej stylistyce.

Obecnie blog pełni funkcję agregatora słowno-muzycznego zgodnego ze stylistyką dawnej i ewentualnej nowej audycji.

Kanał prezentuje muzykę wyselekcjonowaną przez hosta audycji DJ dRWALa.

Inne strony:

http://www.facebook.com/DJdRWAL

http://www.facebook.com/Drewutnia

http://www.mixcloud.com/djdrwal

https://www.youtube.com/channel/UCeaCsIHz4io4ksWiW0FVBYg

https://myspace.com/drwalfhd

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s